Joker – Czy w końcu poznamy prawdziwą historię?

Kto nie zna tej złowieszczej twarzy, a w szczególności morderczego czerwonego uśmiechu. Każdy, zetknął się już tu czy tam z tematem, więc nie owijajmy w bawełnę. Proszę państwa, oto „Joker” (2019). Reprezentatywna postać Uniwersum DC Comics i nie tylko. Jack Nicholson w filmie „Batman” z 1989 roku, Heath Ledger w produkcji „Mroczny rycerz” z 2008 roku, Jared Leto – ekranizacja „Legion samobójców” (2006) oraz wiele innych dzieł, łączy ta jedna postać: Sadystyczny komik z morderczym poczuciem humoru. Psychopatyczny mężczyzna o wyglądzie klauna, zepchnięty na skraj społeczeństwa – „Joker„.

Na pewno każdemu chodź raz, przez chwilę przemknęła myśl: Skąd wziął się ten człowiek? Co właściwie skłoniło go do bycia, jakim jest? Dlaczego taki, a nie inny? Czemu jego twarz przypomina komika? Zresztą to ostatnie pytanie, prawdopodobnie od razu występuje na samym początku. Joaquin Phoenix jako: Arthur Fleck, tytułowy „Joker” stara się przedstawić dla nas tę historię jak najlepiej . Zresztą jak wiadomo aktor w przeszłości bardzo dobrze przedstawiał się już w innych produkcjach. Gdzie zatem występował? Na pewno odznaczył się, jako jeden z głównych bohaterów filmu: Gladiator (2000) oraz Bracia Sister (2018).

Joker

pinterest.com

Ekranizacja po batutą reżysera Todd’a Phillips nabiera zdecydowanie szerokich mrocznych barw. Ale przecież to właśnie jest celem produkcji. Dekadencja wkracza, przeplata się i wyłania pomiędzy scenami. Występuje tu za każdym rogiem. Scenarzysta, Scott Silver we współpracy z reżyserem Todd’em Phillipsem,  stworzyli oryginalny wspólny obraz, dzięki któremu postać wydaje się klarowna w każdym punkcie fabuły. Dzięki tej kooperacji, widzowie otrzymują pełny zarys obrazu psychologicznego tytułowego bohatera.

Ciężko wyłonić konkretny gatunek filmowy, panujący w tej amerykańskiej produkcji. Z jednej strony, widać wyraźnie dramat, staczającego się Arthur’a. Jednak Joker, jak to na jego charakter przystało, tworzy wokół siebie doskonałe kino akcji. Nie można także, pominąć tajemniczego, kryminalnego wątku zawartego w filmie. Jednak wszystkie one, składają się jak najbardziej w ujednoliconą całość.

Zobacz ten film online!